Videogudfestivalen 2012 (Gävle)

Och vinnarna är… 

Under fredagen den 20 april ägde den 7:e upplagan av Videogudfestivalen rum på Spegeln i Gävle. Under festivalen tävlade filmare och konstnärer med anknytning till Gävleborg, Uppsala och Dalarna med sina filmer i två klasser. 

Klassen för yrkesverksamma/högskolestuderande 

Vinnare: Ruben Wätte – SPACE CONTROL 

Motivering: Till vinnare har juryn valt ett verk som med ett omedelbart tilltal och en radikal enkelhet betonar de små detaljernas betydelse. Den precisa ljusbilden, det raka bildspråket med välmotiverade bildutsnitt och musiken som går från enkelhet till crescendo samverkar till att stegra berättelsen och lyfter oss hoppfullt mot högre höjder. Verket ger en insikt om vad människan kan åstadkomma. 

Det vinnande bidraget i klassen för yrkesverksamma/högskolestuderande kommer att visas på Videoguds videostationer under sommaren. 

Jury i klassen för högskolestuderande/yrkesverksamma:
Annika Wik, FD i filmvetenskap och forskningsansvarig på Mobile Art Production
Johan Pousette, Samordnare för samtidskonst på Riksutställningar
Johanna Uddén, Curator och formgivare på Konsthuset i Uppsala 

Öppna klassen 

Vinnare: Victor Claeson – TESLA 

Motivering: Vinnarbidraget i Videogudfestivalen 2012:s öppna klass är ett, gällande såväl bilspråk som ljuddesign, experimentellt verk som genom sitt konsekventa utförande fångar något av videokonstens själva essens. 

Jury i öppna klassen: 

Johan Anderung, konstkonsulent, Länskultur Gävleborg
Louise Bown, filmkonsulent, Film i Uppland
Jonas Kjellgren, videokonstsamordnare, Länskonst Dalarna 


Årets vinnare: Victor Claeson till vänster, Ruben Wätte till höger. 


Festivalmingel i Spegelns foajé.
 


J. Tobias Andersson föreläser.
 

  

Årets vinnare: Victor Claeson till vänster, Ruben Wätte till höger.

 ______________________________________________________________________

Årets Videogudfestival äger rum den 20 april kl. 10:00 – 18:00 på Spegeln i Gävle.

Obs! Gratis buss från Uppsala till festivalen, läs mer.

Program:

10:00 Introduktion (15 min).

10:15 Konstnären J. Tobias Andersson föreläser om sitt konstnärskap (60 min).

11:15 Paus (15 min).

11:30 Screening av Annika Larssons videoverk ANIMAL (in 14 movements) (45 min).

12:15 Lunch (60 min).

13:15 Annika Wik, FD i filmvetenskap och forskningsansvarig på Mobile Art Production ger en föreläsning med titeln ”Filmscener från konstscenen”, där hon utgår från tre konstnärskap: J. Tobias Andersson, Ann-Sofi Sidén och Eija-Liisa Ahtila för att tala om filmreferenser, intermedialitet och åskådarpositioner (60 min).

14:15 Paus (15 min).

14:30 Konstnären och konstkonsulten Anders Boqvist, som bland annat varit projektledare för MOVING – Clarion Art Film Festival, gästar festivalen och presenterar ett urval av ny, ung och berättande filmkonst (60 min).

15:30 Paus (15 min).

15:45 Sneak peek på höstens program på Videoguds videostationer (15 min).

16:00 Tävlingsprogram: öppna klassen (45 min).

16:45 Paus (15 min).

17:00 Tävlingsprogram: klassen för yrkesverksamma/högskolestuderande (45 min).

17:45 Prisutdelning och avslutning.

18:00 Efterföljande mingel och möjlighet att äta middag till reducerat festivalpris på Harrys Pub och Restaurang.

Tävlande filmer:

Klassen för högskolestuderande/yrkesverksamma

1. Anna-Karin Brus – Jungle, part 1

2. QNQ/AUJIK (Stefan Larsson) – 9 States of Ambivalence

3. KAI-EN, Lisa Stenberg och Cecilia Nygren – Underströmmar

4. Elin Hjulström – Imachinary

5. Krystallia Sakellariou – Take me to Acapulco

6. Eva-Marie Elg – FAUX

7. Joakim Hansson – Peter

8. Ruben Wätte – Space Control

Jury i klassen för högskolestuderande/yrkesverksamma:
Annika Wik, FD i filmvetenskap och forskningsansvarig på Mobile Art Production
Johan Pousette, Samordnare för samtidskonst på Riksutställningar
Johanna Uddén, Curator och formgivare på Konsthuset i Uppsala

Öppna klassen

1. Zara Arrehed – Katzenaugen

2. Marika Hillblom och Nils Rutqvist – Ansiktsuttryckt

3. Stina Jansson – Jag går längre bort nästan ända hem

4. Jakob Stenhart – Så mycket bättre

5. Carl Lindblad – Barmhjärta

6. Linda Hurtig – Jag vet inte

7. Victor Claeson – Tesla

8. Linn Pettersson och Emma Sundin – Stress

9. Josefina Malmegård – Esta es Josefina

Jury i öppna klassen:
Johan Anderung, konstkonsulent, Länskultur Gävleborg
Louise Bown, filmkonsulent, Film i Uppland
Jonas Kjellgren, videokonstsamordnare, Länskonst Dalarna